אוג 26, 2018 - כללי    אין תגובות

רכזת גילוי אש – קריטי להצלת חיים

ענף כיבוי האש הוא אחד החשובים ביותר שיש כיום בעולם ולמעשה בלעדיו היו אסונות רבים יותר. מעכת גילוי אש היא אחת המערכות החשובות ביותר שיש ואי אפשר לזלזל בהתקנה שלהן או להתעלם מהן וזה אפילו מעוגן בחוק כך שלא ניתן לקבל רישוי עסק בלעדיהן.

כיצד מורכב מערכת גילוי אש?

מערכת גילוי אש היא מערכת מורכבת מאוד ולמרות זאת השימוש בה וההבנה שלה  נשארים פשוטים. המערכת מבוססת על מספר חיישנים שממוקמים בכל גלאי, אותם גלאי שאנו יכולים לראות במקומות ציבוריים דרך כלל בצורה עגולה דמוית צלחת, כאשר הם אלו שקולטים עשן או חום. במקרים מסוימים אדם יכול לעשן בחדר והמערכת תקלוט את העשן ולא תגיב, לעומת עשן יותר רציני שאליו היא גם תגיב. מי אחראי על התגובה הזו ואיך הנתונים מורשים? באמצעות רכזת גילוי אש.

רכזת גילוי אש – קריטי להצלת חיים

  • רכזת גילוי אש היא החלק הכי חשוב במערכת גילוי אש. רכזת גילוי האש היא זו שמפענחת את המידע ומחליטה האם לשלוח התראה על שריפה או לא. זה נעשה על פי מספר מדדים כמו טמפרטורה וכמות העשן, יחד עם משך העשן לפי מספר דקות ומנגנון די מתוחכם. רכזת גילוי האש מחליטה האם מדובר בשריפה או שמא מדובר בעשן שהגיע מבישול כלשהו או מסיגריה וכך מייעלת היטב את הקריאות שלה ולא מקפיצה כוחות כיבוי סתם.
  • רכזת גילוי האש יכולה להתריע בכמה שיטות וכאן נכנסים לתמונה כל השינויים שבין המערכות השונות. למשל, יש מערכות גילוי אש ששולחות את ההתראה עד לטלפון הנייד של הבעלים במקום ויש כאלו ששולחות את ההתראה עד לתחנת כיבוי האש הקרובה

ביותר. יש רכזות שמפעילות מערכת אזעקה או כרוז ויש כאלו שמפעילות אורות חירום מהבהבים, כאשר ניתן גם להורות על סדרת פעולות שיתרחשו בעת שריפה כמו למשל כיבוי אוטומטי של החשמל במקום וכולה

מערכות גילוי אש

רכזת אזורית ורכזת כתובתית

יש שני סוגים של רכזות גילוי אש: רכזת כתובתית ורכזת אזורית. רגזת אזורית תתריע על האש לפי האזור בו היא פרצה. רכזת זו מכילה לוח אלקטרוני שמדגיש מהיכן במבנה פרצה האש וכך ניתן לדעת גם במבנים גדולים מאוד מהו המקום, כמו למשל קומה ואגף מדויקים. רכזת גילוי אש כזו מתאימה בעיקר למקומות גדולים מאוד שבהם יש צורך לחלק את האזור לאזורים כדי שיהיה יותר נוח להתמודד עם השריפות. למתאר פרטי, רכזת גילוי אש כתובתית יכולה להיות מתאימה יותר. ברכזת זו, כל גלאי מקבל כתובת משלו וההתראה מסמלת מאיזה גלאי הגיעו הנתונים.

איך מתאימים את הרכזת?

באופן כללי נהוג לחשוב שרכזת אזורית מתאימה למבנים גדולים מאוד ורכזת כתובתית למבנים יותר קטנים אך ההתאמה צריכה להיעשות לפי כל תנאי השטח ורק על ידי מומחים בתחום. כיום עוד ישנה מחלוקת מי מהרכזות מבצעת עבודה טובה ויעילה יותר אך למעשה שתיהן מספקות תוצאות מרשימות בהגנה מפני האש בהתראה מהירה.

יש לך מה להגיד השאר תגובה כאן!


דילוג לתוכן