מאי 26, 2013 - כללי    אין תגובות

מה עושה טוען רבני?

טוען רבני עוסק בייצוג לקוחות מול בתי דין רבניים בתחומים משפטיים שונים כגון:

א. דיני משפחה – זהו כינוי, הכולל דיני מעמד אישי של יוחסין, הורות, נישואין וגירושין. בין יתר הנושאים ניתן למנות חובות וזכויות העולות מתוקף נישואין, הורות, מירוץ סמכויות ועוד.

ב. דיני אישות – דינים אלו מתייחסים בהלכה היהודית בעיקר אל יחסי מין בין גבר לאישה.

ג. גיור – ניתן לפנות אל טוען רבני בתהליכי גיור או בירור יהדות. הליווי של הטוען הרבני מתבצע החל מרגע הפנייה של הלקוח ועד סיום התהליך.

ד. דיני ממונות – הטוען הרבני עוסק ביחסי שותפות ושכנות, יחסי מזיק וניזוק, הלכות קניינים, גזל ותחומים אחרים בו עוסקת פרשת שופטים שבספר שמות.

ה. ייעוץ משפחתי, גישור ובוררות – רבים פונים אל טוענים רבניים לצורך התייעצות וקבלת חוות דעת, הנשענת על ההלכה היהודית.

התפקיד המשפטי של הטוען הרבני

Business teamהטוען הרבני משתייך לקבוצות מקצועות העזר של תחום המשפט. לטוען רבני אין תפקיד שיפוטי, אך הוא מספק עזרה חשובה ללקוחות, לעורך הדין ולשופטים. יחד עם זאת, הטוען הרבני אינו יכול להופיע בבית משפט אזרחי. אין לו את הסמכות הזו, והייצוג היחידי שהוא מספק מתקיים בין כתלי בית הדין הרבני. התפקיד של הטוען הרבני הוא לעזור לאזרחים להכיר את ההלכה היהודית, ואף להשתמש בה לצורך ייצוג, מימוש זכויות או מילוי חובות.

הנושאים ההלכתיים, בהם עוסקים הטוענים הרבניים, מגוונים מאוד. לא רבים יודעים זאת, אך הטוען הרבני הוא בין הגורמים היחידים בישראל, אשר יכולים לספק ייעוץ לגבי זכויות עודפות של האישה בבית הדין או פיטורים ופיצויים על פי ההלכה. גם דיני שומרים, דיני שכנים, דיני אגודות שיתופיות, וועדי בית, או התערבות בג"צ בענייני משמורת וחינוך מכוסים על ידי טוענים רבניים, שעוברים תקופת הכשרה והסמכה.

הסמכה וייצוג בבתי הדין

את ההסמכה של טוענים רבניים מבצע בית הדין הרבני הגדול בירושלים. על פי החוק, הטוען הרבני יכול לשמש כמייצג בהליכים בבתי דין, אך עליו לעמוד בבחינות. הנושאים העיקריים בבחינות של הטוענים הרבניים עוסקים בענייני הלכה ופסיקה בבתי דין. בנוסף, תעודת טוען רבני עם תעודת עורך דין משמשת יתרון משמעותי בדיני משפחה.

היות ובית הדין הרבני מטפל בתחומים רבים, יש לבחור עורך דין, המשמש כטוען רבני המומחה בדיני הלכה ורזי הפסיקה. עורך דין כזה יכול לשלב יכולות מתחומים רבים, לעמוד לרשות הלקוחות ולספק עזרה רגשית. תמיד עדיף לפנות על עורך דין, המשמש גם כטוען רבני וגם כנוטריון, וכך לקבל ייעוץ מלא תחת קורת גג אחת.

האזרחים צריכים לדעת מה תפקידו של הטוען הרבני, משום שהוא יכול לעמוד לרשותם, ולעזור להם מול בתי הדין. הטוען הרבני מקבל הסמכה, מציע ייצוג מלא ומטפל במגוון נושאים.

באדיבות משרד עורכי דין ונוטריון משה פרדס – www.mpardes.co.il

Comments are closed.


דילוג לתוכן