נוב 27, 2018 - כללי    אין תגובות

בטיחות וגיהות בתעשייה

אולי שמעתם לא פעם על בטיחות וגיהות, ואולי אפילו שמעתם על המוסד לבטיחות וגיהות, אך לא באמת הבנתם הרבה. האם המוסד הזה באמת עושה תפקיד כל כך חשוב? כיצד זה בא לידי ביטוי בתעשייה? ומדוע בתעשייה יש צורך בכל כך הרבה נהלי בטיחות? הנה כמה דברים שכדאי לכם לדעת.

יועצי בטיחות

מדוע צריך לשמור על בטיחות וגיהות?

בטיחות וגיהות הוא למעשה מונח שבא לתאר עבודה נטולת סכנות. גיהות אולי תהיה מוכרת לכם בעיקר בגלל התרגום העברי שלה, היגיינה, אך זה למעשה בא לבטא את הסכנות שיכולות להיות בתעשייה שלא תמיד יהיה סכנות של טראומה שמקורן באנרגיה קינטית. כל עסק יכול להיות מסוכן גם בטווח הקצר וגם בטווח הארוך, לעתים בגלל זיהומים או חיידקים שהעובדים יכולים להידבק בהם, ולעתים כאשר מדובר על טראומה שנגרמת בגלל אמצעי הרמה או כלי שינוע. הבטיחות והגיהות צריכות להישמר בעיקר בגלל שמדובר בפגיעה בחיי אדם, אך גם בעל העסק צריך לדעת שצפויים לו קנסות.

היכן יש לשמור על בטיחות וגיהות?

על בטיחות וגיהות יש לשמור בכל מקום בין אם מדובר ב עסק קטן או במפעל גדול. אם אנו מדברים על התעשייה הרי שיש תעשיות הרבה יותר מסוכנות מאחרות ולכן שם יהיו יותר נהלים, והם גם יהיו יותר מחמירים. עם זאת, בכל מקום בתעשייה יש צורך לשמור על רמת בטיחות כלשהי כאשר הרמה היא זו שמשתנה ולא הצורך בה. למשל, מפעל דלקים יכול להיות הרבה יותר מסוכן כי ניצוץ אחד שידליק כמה ליטרים של דלק יכול לגרום לשריפה אדירה במקום ולמותם של עשרות עובדים. במפעל מזון החשש הרבה יותר נמוך אם כי הוא עדיין קיים, כמו למשל תאונות מלגזה וכן הלאה.

כיצד שומרים על שני ערכים אלו?

כדי לשמור גם ע הבטיחות וגם על הגהות יש צורך להיעזר בדמות מקצועית. בעת המפעל לא יכול לבדו לתכנן את מערך ההגנה על העובדים שלו ולכן הוא צריך להיעזר ביועץ בטיחות וגיהות. יועצים אלו יכולים לפעול מטעם המוסד לבטיחות וגיהות וכך הם יכוונו את העסק לפי הנהלים הקיימים ולפי סוג הפעילות העסקית שלו. למשל, הם יוכלו להסביר לו כמה נאמני בטיחות הוא צריך למנות, אלו מערכות הגנה הוא צריך הלקים במפעל כמו למשל מערכת כיבוי או גילוי אש, וזו רק רשימה חלקית. כמובן שבנוסף לכל אלו יש צורך גם לבצע ביקורות חוזרות ונשנות.

מי אחראי לשמור על פעילות המפעל?

מי שאחראי באופן ישיר לפעילות המפעל הוא כמובן בעל המפעל והוא זה שיישא בתוצאות במידה ומשהו לא יהיה בהתאם לנהלים, די דומה לאחריות הצבאית שיש למפקד הבכיר על מה שקורה אצלו בגדוד או בפלוגה. עם זאת, מי שאחראי לאכוף את הנהלים שיועץ הבטיחות יספר למפעל הם אחראי הבטיחות שהוא ימנה יחד עם הבעלים של המפעל או המנהל של המחלקה הספציפית בה הם מטפלים. פעילות המפעל יכולה להיות הרבה יותר בטוחה כאשר על כל עשרה עובדים יש נאמן בטיחות שמכיר את הנהלים ודואג שאף עובד לא יסכן את עצמו בשום צורה ובשום מקום.

בדיקות תקינות, מחקרים והדרכות

זה שיש נאמני בטיחות זה טוב ויפה אך למעשה יש צורך גם בביקורות מקצועיות. הביקורות המקצועיות נועדו לוודא כי המפעל ממשיך לתחזק את מערכות ההגנה שלו, שהוא ממשיך להשתמש במערכות תקינות ובכלים תקינים ושהעובדים בעצמם יודעים בפועל מה צריך לעשות וכיצד להימנע מתאונות. המוסד לבטיחות וגיהות מקיים גם לא מעט מחקרים וסטטיסטיקות בנושא כדי להבין כיצד כל מפעל יכול להשתפר.

יש לך מה להגיד השאר תגובה כאן!


דילוג לתוכן